Vinkovo u Kući matici

Objavljeno: 28. rujna 2024.

U Kući matici naše Družbe svečano je 27. rujna 2024. proslavljena svetkovina svetoga Vinka Paulskoga.

Koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je nadbiskup zagrebački mons. Dražen Kutleša u zajedništvu s rektorom crkve svetoga Vinka preč. Franjom Jačmenicom i još desetak svećenika. Svetoj misi su, uz brojne vjernike i sestre, prisustvovale naša vrhovna poglavarica časna majka M. Jelena Ikić i provincijalna poglavarica Provincije Bezgrješnog začeća BDM – Zagreb s. M. Barbara Vručina.

Uvodeći u misno slavlje, nadbiskup Kutleša podsjetio je okupljene da je sveti Vinko, iako je bio jedan obični ograničeni čovjek, bio zraka svjetlosti koja je osvijetlila veliku tamu jer je unatoč protivštinama radio po Božju, čime je postao primjer što može učiniti jedna osoba ako se prepusti Bogu i radi po njegovim zakonima i njegovoj providnosti. Naglasio je da je svatko pozvan biti ta zraka koja donosi svjetlo u svakodnevnu tamu.

U svojoj propovijedi predstavio je karizmu svetoga Vinka kroz četiri ključne točke: Aktualnost Vinkove karizme i potreba duhovne obnove; Djela, ne samo riječi; Zajedništvo i suradnja i Pravi redovnički duh.

Govoreći najprije o aktualnosti Vinkove karizme i potrebi duhovne obnove Družbe, Nadbiskup je parafrazirao riječi koje je 80 godina prije na istome mjestu izgovorio blaženi Alojzije Stepinac: „Rekao je da je od svega najvažnije da duhovne stvari uvijek budu na prvom mjestu. Kako bi se to postiglo, pozvao je sestre da prepoznaju vrijednost savršenstva i duboko cijene duhovne stvarnosti. Te njegove riječi držim proročkima. Vaš doprinos, drage sestre, u apostolatu Crkve u Hrvatskoj je nemjerljiv. Ono što trebate još snažnije usvojiti od svetoga Vinka jest duhovna dubina, iz koje je izviralo svako njegovo djelovanje. Neka vam ta dubina bude izvor snage i nadahnuća u vašem poslanju. Dopustite da vas na djelovanje pokrene sveti nemir, izraz onog dubokog duhovnog blaga koje ste primile u baštinu i koje najprije trebate iskusiti u vlastitim srcima.“

Svoju propovijed Nadbiskup je zaključio riječima da i on poput blaženoga Stepinca želi da Družba ostane na visini za što je presudna u prvom redu duhovna snaga njezinih članica, jer njihova služba nije samo rad ili dužnost već živo svjedočanstvo Božje ljubavi. Potaknuo nas je da nam „primjer svetoga Vinka bude trajna inspiracija, a vaša posvećenost neka bude svjedočanstvo Božje ljubavi koja nadilazi sve prepreke. Budite nepokolebljive u svojemu služenju, osluškujući potrebe Crkve i današnjeg čovjeka. Budite spremne odazvati se Božjemu Duhu, koji po nama i danas želi ‘sve činiti novo’ računajući na našu suradnju, autentičnost i pouzdanje u njegovu Providnost više nego u vlastite snage.“

Na kraju svete mise rektor Jačmenica izrazio je zadovoljstvo što nakon pandemije i obnove potresom oštećene crkve prvi put na proslavi svetog Vinka uz Nadbiskupa sudjeluju i svećenici koji su na različite načine povezani sa sestrama. Zahvalio je nadbiskupu Kutleši na dolasku i na očinskim riječima koje je uputio sestrama i pozvao ga da nastavi moliti za nas.

Pjevanje je tijekom misnoga slavlja animirao sestarski zbor pod ravnanjem s. M. Vlaste Tkalec i uz orguljsku pratnju s. M. Elizabete Peršić.

Istoga dana prijepodne slavljene su još dvije svete mise. Jutarnju svetu misu predslavio je rektor Jačmenica. Svetu misu u 10 i 30, na kojoj se tradicionalno okupe članovi Udruge svetog Vinka Konferencije sv. Louise de Marillac i štićenici Kuće milosrđa koja djeluje u sklopu Kuće matice, predvodio je kanonik mons. Zvonimir Sekelj.

Proslavi svetkovine prethodila je trodnevna priprava koju su predvodili vlč. Odilon Singbo i vlč. Željko Tanjić.


Za potrebnike našeg vremena

Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb

Tijekom svoje duge povijesti sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.

Prema zadnjoj statistici (30. 6. 2023.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluju 572 sestre, u 77 zajednica, u 10 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Crna Gora, Bugarska, Italija, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).

Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe i iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima svoga vremena.

Pročitaj više

Ustanove

Milosrdna ljubav osvaja svijet

Djelatnost

U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.

Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet koji pruža nove i bolje mogućnosti te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.

Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja, Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.

Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: