Fra Carballo: Crkvi su potrebni svjedoci i proroci
Objavljeno: 15. travnja 2013.
Prva novina koju je papa Franjo unio u Rimsku kuriju imenovanje je franjevačkog vrhovnoga poglavara tajnikom Zbora za posvećeni i društva apostolskog života. Zahtjevna zadaća za fra Joséa Rodrígueza Carballa, pedesetdevetogodišnjeg vrhovnoga poglavara Male braće novoimenovanoga nadbiskupa s kojim je razgovarao novinar Radio Vatikana.
Na upit o njegovu duševnom raspoloženju, fra Carballo je izrazio zahvalnost i radost poradi povjerenja koje je njemu i njegovoj redovničkoj zajednici očitovao papa Franjo. Ujedno sam i žalostan jer moram ostaviti ono što sada najviše volim, a to je franjevački red, ali ne u pravnom smislu, nego što neću biti na raspolaganju svojoj braći i sestrama. Osim toga, strah me je jer ne znam što me čeka – kazao je fra Carballo.
Na upit o izazovima za današnje redovnike, rekao je da redovnici moraju neprestano produbljivati svoj identitet. Mi moramo služiti Crkvi, živjeti kao Crkva i s Crkvom. Moramo dakle biti vjerni Isusu Kristu koji nas je pozvao, također i današnjem čovjeku kako veli Drugi vatikanski sabor – kazao je.
Odgovarajući na upit o glavnim obilježjima novoga Pape, rekao je da je papa Franjo nekim svojim gestama iznenadio sve, primjerice grljenjem bolesnika. Kad sam vidio te prizore pomislio sam: Isus je prisutan, u našem je vremenu nazočan po Svetom Ocu koji se saginje nad bolesnima našega doba. I to je jedna od glavnih označnica ovoga pontifikata. Papa je blizak ljudima, a neprestano govori o milosrđu, o Bogu-ljubavi koji uvijek prašta – primijetio je fra Carballo.
Na upit o potrebi Crkve za naviještanje Evanđelja, rekao je kako su u prvom redu Crkvi potrebni svjedoci koji bivaju i proroci. A to je vrlo važno obilježje kršćanskoga života i redovništva. Potrebni su dakle svjedoci i proroci koje dokument iz Aparecide naziva učenicima i misionarima. Oni su potrebni današnjoj Crkvi – ustvrdio je fra Carballo.
Govoreći pak o krizi koja je zahvatila cijeli svijet, rekao je da jedino solidarnost može riješiti krizu. Problem je u nedostatku solidarnosti. Neki su čak i previše solidarni, neki dostatno, ali velika većina ljudi malo i ništa. U pitanju je dakle pravednost. Osim toga, kriza se može pretvoriti u rast ako preispitamo svoj način života. Smatram da moramo umjerenije živjeti, a to možemo naučiti od svetoga Franje Asiškoga. Gospodarska je kriza samo jedan oblik krize u koju je zapao današnji čovjek – zaključio je fra Carballo.
Preuzeto: rv/bitno.net
Za potrebnike našeg vremena
Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb
Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.
Danas Družba ima oko 650 sestara u 12 zemalja svijeta: Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci.
Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.
Ustanove
Milosrdna ljubav osvaja svijet
Djelatnost
U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.
Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.
Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.
Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: