Navještenje Gospodinovo – Blagovijest
Objavljeno: 24. ožujka 2012.
O Blagdanu Navještenja Blaženoj Djevici Mariji – Blagovijesti papa Benedikt XVI razmišlja ovako: Navještenje, ispripovijedano na početku Evanđelja po sv. Luki, događaj je obilježen poniznošću, sakriven – nitko ga ne vidi, nitko za njega ne zna, osim Marije – no u isto je vrijeme i odlučujući za povijest čovječanstva. Kad je Djevica Marija izrekla svoj „da“ kao odgovor na anđelovo navještenje, začet je Isus, a s njime je započela nova era povijesti, koja će biti potvrđena o Uskrsu kao „novi i vječni savez“. Zapravo, Marijin „da“ savršeni je odraz Kristova „da“ što ga je izrekao ulazeći u ovaj naš svijet, kao što piše Poslanica Hebrejima tumačeći Psalam 39: „Evo dolazim! U svitku knjige piše za mene: ‘Vršiti, Bože, volju tvoju!’“ (Heb 10,7).
Poslušnost Sina odražava se u poslušnosti Majke i tako je, u susretu ovih dvaju „da“, Bog mogao uzeti na sebe lik čovjeka. Eto zašto je Blagovijest i kristološki blagdan: jer slavi središnje otajstvo Krista – njegovo Utjelovljenje.
„Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi!“ Ovaj Marijin odgovor anđelu nastavlja se u Crkvi koja je pozvana uprisutniti Krista u povijesti, nudeći svoju raspoloživost kako bi Bog mogao i dalje pohoditi čovječanstvo svojim milosrđem. Isusov i Marijin „da“ obnavlja se u onom „da“ što ga izriču sveci, a osobito mučenici koji su ubijeni poradi Evanđelja.
U ovo korizmeno vrijeme češće razmišljamo o Majci Božjoj koja na Kalvariji potvrđuje ono „da“ izrečeno u Nazaretu. Sjedinjena s Isusom, svjedokom Očeve ljubavi, Marija je proživjela mučeništvo duše. Pouzdano zamolimo njezin zagovor, kako bi Crkva, vjerna svome poslanju, dala svijetu odvažno svjedočanstvo Božje ljubavi.
radio vatican – 2007.
Za potrebnike našeg vremena
Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb
Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.
Prema zadnjoj statistici (31. 12. 2020.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluje 621 sestra, u 85 zajednica, u 12 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).
Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.
Ustanove
Milosrdna ljubav osvaja svijet
Djelatnost
U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.
Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.
Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.
Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: