Navještenje Gospodinovo – Blagovijest

Objavljeno: 24. ožujka 2012.

O Blagdanu Navještenja Blaženoj Djevici Mariji – Blagovijesti papa Benedikt XVI razmišlja ovako: Navještenje, ispripovijedano na početku Evanđelja po sv. Luki, događaj je obilježen poniznošću, sakriven – nitko ga ne vidi, nitko za njega ne zna, osim Marije – no u isto je vrijeme i odlučujući za povijest čovječanstva. Kad je Djevica Marija izrekla svoj „da“ kao odgovor na anđelovo navještenje, začet je Isus, a s njime je započela nova era povijesti, koja će biti potvrđena o Uskrsu kao „novi i vječni savez“. Zapravo, Marijin „da“ savršeni je odraz Kristova „da“ što ga je izrekao ulazeći u ovaj naš svijet, kao što piše Poslanica Hebrejima tumačeći Psalam 39: „Evo dolazim! U svitku knjige piše za mene: ‘Vršiti, Bože, volju tvoju!’“ (Heb 10,7).

Poslušnost Sina odražava se u poslušnosti Majke i tako je, u susretu ovih dvaju „da“, Bog mogao uzeti na sebe lik čovjeka. Eto zašto je Blagovijest i kristološki blagdan: jer slavi središnje otajstvo Krista – njegovo Utjelovljenje.

„Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi!“ Ovaj Marijin odgovor anđelu nastavlja se u Crkvi koja je pozvana uprisutniti Krista u povijesti, nudeći svoju raspoloživost kako bi Bog mogao i dalje pohoditi čovječanstvo svojim milosrđem. Isusov i Marijin „da“ obnavlja se u onom „da“ što ga izriču sveci, a osobito mučenici koji su ubijeni poradi Evanđelja.

U ovo korizmeno vrijeme češće razmišljamo o Majci Božjoj koja na Kalvariji potvrđuje ono „da“ izrečeno u Nazaretu. Sjedinjena s Isusom, svjedokom Očeve ljubavi, Marija je proživjela mučeništvo duše. Pouzdano zamolimo njezin zagovor, kako bi Crkva, vjerna svome poslanju, dala svijetu odvažno svjedočanstvo Božje ljubavi.


radio vatican – 2007.



Za potrebnike našeg vremena

Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb

Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.

Prema zadnjoj statistici (31. 12. 2020.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluje 621 sestra, u 85 zajednica, u 12 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).

Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.

Pročitaj više

Ustanove

Milosrdna ljubav osvaja svijet

Djelatnost

U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.

Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.

Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.

Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: