Razmatranje za 36. dan korizme: Križ je Božji “da” svijetu
Objavljeno: 16. travnja 2014.
RAZMATRANJE ZA TRIDESET I ŠESTI DAN KORIZME:
Križ je Božji “da” svijetu
U svojoj muci – piše sveti Pavao Timoteju – Isus Krist “posvjedoči lijepo svjedočanstvo” (1Tim 6,13). Pitamo se: svjedočanstvo čega? Ne istinu njegova života i njegova slučaja. Mnogi su mrtvi, i umiru također danas, zbog nekog krivog razloga, vjerujući da je pravedan. Uskrsnuće, ono je svjedočanstvo istine o Kristu: “po Čovjeku kojega odredi, pred svima ovjerovi uskrisivši ga od mrtvih” (Dj 17,31).
Smrt ne svjedoči istinu, već ljubav Kristovu. Od ove ljubavi ona čini najveći dokaz: “Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13).
Netko bi mogao prigovoriti da postoji veća ljubav od one položiti svoj život za svoje prijatelje: dati svoj život za svoje neprijatelje. No, to je upravo ono što je Isus učinio: “Doista, dok mi još bijasmo nemoćni, Krist je, već u to vrijeme, za nas bezbožnike umro – piđe apostol Pavao u poslanici RImljanima. Zbilja, jedva bi tko za pravedna umro; možda bi se za dobra tko i odvažio umrijeti. A Bog pokaza ljubav svoju prema nama ovako: dok još bijasmo grešnici, Krist za nas umrije (Rim 5,6-8). “Ljubio nas je dok još bijasmo neprijatelji, da bi nas učinio prijateljima” (Augustin, Komentar Prve Ivanove poslanice, 9,9 (PL 35, 2051).
Izvjesna jednostranost: “teologije križa” može učiniti da zaboravimo bitno. Križ nije samo Božji sud nad svijetom, opovrgavanje njegove mudrosti i objava njegova grijeha. To nije Božji NE svijetu već DA njegove ljubavi: “Nepravda, realnost zla – piše papa Benedikt XVI. u svojoj knjizi o Isusu – ne mogu jednostavno biti ignorirane, prepušteni sami sebi. Mora biti odložena, pobjeđena. Ovo je istinsko milorđe. A sada, budući da ljudi nisu u stanju, to je učinio sam Bog – to je bezuvjetna Božja dobrota” (Usp. J. Ratzinger – Benedikt XVI., Isus iz Nazareta, II., Libreria Editrice Vaticana, Città del Vaticano 2011, 151).
Za potrebnike našeg vremena
Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb
Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.
Prema zadnjoj statistici (31. 12. 2020.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluje 621 sestra, u 85 zajednica, u 12 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).
Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.
Ustanove
Milosrdna ljubav osvaja svijet
Djelatnost
U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.
Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.
Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.
Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: