Razmatranje za 38. dan korizme: Njegova borba, naša pobjeda!
Objavljeno: 18. travnja 2014.
RAZMATRANJE ZA TRIDESET I OSMI DAN KORIZME:
Njegova borba, naša pobjeda!
Neki su Crkveni oci cijeli misterij otkupljenja stavili u jednu sliku. Zamislite, kažu, da se na stadionu održava, jedna epska borba. Jedan junak se suprostavio okrutnom tiraninu koji je držao grad zarobljenim, te ga je uz ogromne napore i patnje pobijedio. Ti si bio na tribinama, nisi se borio, nisi imao muke ni ozljede. No ako se diviš hrabrome, ako se raduješ s njim poradi njegove pobjede, ako mu pleteš krunu, ako potičeš za njega okupljene, ako se s radošću prigibaš pred pobjednikom, ako mu ljubiš glavu i stiskaš desnicu, ukratko, ako si u zanosu zbog njega, ako vlastitom smatraš njegovu pobjedu, kažem ti da imaš udjela u nagradi pobjednika.
Ma još više: predpostavi da pobjednik nema nikakve potrebe za nagradom koju je osvojio, ali želi, više od svega, vidjeti čašćenog svoga pobornika i razmotri da je nagrada njegove borbe krunjenje prijatelja, neće li možda u tom slučaju čovjek dobiti krunu, iako se on nije borio niti je ozlijeđen? Naravno da hoće!
Ovako se, govore Oci, događa između nas i Krista. On je, na križu, porazio starog neprijatelja. “Naši mačevi – uzvikuje sv. Ivan Kriszostom – nisu krvavi, nismo bili u areni, nismo zadobili rane, bitku nismo ni vidjeli, a ovdje smo zadobili pobjedu. Njegova je bila borba, naša kruna. I budući da smo pobijedili, možemo oponašati ono što su vojnici činili u tom slučaju: povicima radosti slavimo pobjedu, pjevajmo himne Gospodinu”.
Nitko nije mogao bolje objasniti značenje liturgije koju slavimo.
Padre Reniero Cantalamessa
Za potrebnike našeg vremena
Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb
Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.
Prema zadnjoj statistici (31. 12. 2020.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluje 621 sestra, u 85 zajednica, u 12 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).
Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.
Ustanove
Milosrdna ljubav osvaja svijet
Djelatnost
U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.
Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.
Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.
Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: