ČOVJEČE, UPOZNAJ SAMOGA SEBE
Objavljeno: 26. veljače 2012.
Od 23. do 26. veljače 2012. održan je u Lužnici seminar za sestre u kućnim službama pod vodstvom p. Mije Nikića, DI, teologa i psihologa. Sudjelovale su 23 sestre, što je mali broj, s obzirom na važnost teme koju smo obrađivali – „Upoznavanje samoga sebe i stavljanje sebe u odnos prema Bogu i čovjeku.“
Većina naših poteškoća i nerazumijevanja je plod našega neznanja. Ne poznajemo sebe, a ne poznajemo ni sestre s kojima živimo. Ne slušamo jedna drugu pa nam slabe međuljudski odnosi i nemaju kvalitetu kakvu bi trebali imati u zajednici gdje sestre žive vođene istim duhom i teže istom cilju.
Pater Nikić nas je upozorio na četiri „ja“: jedan „ja“poznaju svi; jedan je slijep i ne vidi se sam, ali ga vide drugi; jedan „ja“vidim samo ja i četvrti nepoznati “ja“ iz moje podsvijesti kojega ne znam ni ja, ni drugi. Taj je „ja“ pater usporedio s podrumom u koji pohranjujemo sve što nam smeta i gdje trpamo sve doživljeno što želimo zaboraviti. Ali je to gomilanje opasno jer će u dodiru s najmanjom „iskrom“izazvati „erupciju“ osjećaja bijesa, agresije i predbacivanja: “Toliko ti godina služim… i nikada mi nisi dao…“(usp.Lk.15.29).
Podsvijest se artikulira u snovima i zato je dobro znati protumačiti san, napose ako se ponavlja. Što mi to moja podsvijest poručuje i zašto? Uzmi „lampu“ i osvijetli svoj podrum. Izvuci van sve te naslage, sve što vučeš za sobom od najranijeg djetinjstva i izloži milosrdnim zrakama Isusova Srca. Neka te ništa ne plaši i ne sputava. Nauči adekvatno izražavati osjećaje, nemoj ih potiskivati. Srdžba se, uz molitvu, može pretvoriti u nadu i usmjeriti k višim ciljevima.
Naša međusobna ljubav traži empatiju: plakati sa zaplakanima i radovati se s radosnima. Emocije se mogu potisnuti i na zdrav način. Ako nije trenutak za reagiranje i ako sve prikažemo Bogu potiskivanje postaje čin ljubavi. Ali ako ih potiskujemo na nezdrav način one će kad-tad izbiti. Tad će se naše tijelo ponuditi za žrtvu. Otuda mnoge psihosomatske bolesti.
Zatim smo u grupnom radu prošli savjete za zdrav i osmišljen život. Uočeni su problemi u našim međuljudskim odnosima i teškoće s kojima se susreću sestre koje svoju dužnost vrše u redovničkim zajednicama.
Mi smo Družba apostolskog života bitno usmjerena na svijet i na ljude, poglavito na siromahe, koji su i naši gospodari. Sestre koje rade u kućama često se osjećaju prisilno klauzurne, iako to nisu birale. Ušle u Družbu kojoj su: „gradske ulice – samostanski hodnici; župna crkva – kapelica; iznajmljena soba – ćelija; rešetka – strah Božji; koprena-sveta čednost“.
Predloženo je da se svakoj sestri koja želi omogući posjećivati barem povremeno siromahe kako stoji u pismu Majke Lujze: Sestra Margareta de Vienne, kuharica, će s vremena na vrijeme odlaziti k siromasima. (usp. Duhovni spisi Majke Lujze, str.203-204, p.144)
Takvi su posjeti višeznačni. Sestra se uživljava u duh Družbe i razvija osjećaj za siromahe, a istovremeno se približava i svojim sestrama te stoga ne zanemaruje sestrinsku ljubav. Naprotiv ona postaje još konkretnija i osjetljivija.
Uočena je i potreba zajedničkih odlazaka pojedinih zajednica u prirodu ili na hodočašća kako bi se sestre upoznale izvan teških i stresnih svakodnevnih okolnosti. U opuštenoj atmosferi dođu do izražaja značajke pojedinih sestara koje nismo ni slutili.
Čovjek je osoba koja u sebi sadrži duhovnu, društvenu, emocionalnu i tjelesnu dimenziju, te još podsvijest. Bog zahvaća svaku od tih komponenti i spašava cijeloga čovijeka.
Upoznavali smo se i sa dva sasvim suprotna čovjeka u nama o kojima govori sv.Pavao: „Ono što ne bih htio, to činim.“ Naš stvarni ja i onaj idealni u stalnoj su napetosti. Tu su razni konflikti unutar nas samih i međusobno. Oni su opterećujući čimbenik naših zajednica.
Naša teocentričnost – bitna usmjerenost na Boga i vraćanje prvim idealima, jedini je način prevladavanja krize srednje životne dobi koja tada ima za rezultat poniznu osobu, koja je u stanju suočiti se sa boli i gubitkom. Ona prihvaća „pashalnost“ vlastitog života i svoj „brod“ ponovno izvozi na pučinu, sada sigurno usmjeren prema vječnosti.
Na kraju od srca zahvaljujemo mnogopoštovanoj Časnoj Majci i patru Miji Nikiću na darovanim danima promišljanja i spoznavanja, a svim sestrama sudionicama za iskustvo bogaćenja i osmišljavanja vlastitog života u duhu i karizmi naših utemeljitelja.
s. Alojzijana Stipić
Za potrebnike našeg vremena
Družba sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga – Zagreb
Kroz svoju dugu povijest sestre su u Hrvatskoj i diljem svijeta razvile plodnu socijalno-karitativnu i odgojno-obrazovnu djelatnost. U tu svrhu podizale su bolnice i domove za njegu bolesnika i staraca, te dječje vrtiće, pučke i razne druge škole za odgoj djece i mladih.
Prema zadnjoj statistici (31. 12. 2020.) Družba ima šest provincija i jednu delegaturu, u kojima djeluje 621 sestra, u 85 zajednica, u 12 zemalja svijeta (Hrvatska, BiH, Srbija, Crna Gora, Bugarska, Italija, Njemačka, Austrija, Kanada, Argentina, Paragvaj i Salomonski Otoci).
Ma gdje bile, sestre se danomice trude sačuvati izvorni duh Družbe, te iz ljubavi prema Bogu otvarati svoje srce potrebnicima našeg vremena.
Ustanove
Milosrdna ljubav osvaja svijet
Djelatnost
U skladu s poslanjem Družbe ‒ širiti milosrdnu ljubav, sestre nastoje služiti svim potrebnicima a posebice siromasima. Zato su u izazovima vremena maštovite u ljubavi te prema svojim mogućnostima nastoje biti osjetljive ne samo na stare već i na nove oblike siromaštva.
Djelotvornom snagom ljubavi, praštanja i pomirenja sestre nastoje izgraditi u pravdi svijet, koji pruža nove i bolje mogućnosti, te se trude uvijek i u svim prilikama promicati dostojanstvo ljudske osobe.
Da bi bolje i potpunije postigla svrhu apostolata i apostolskog poslanja Družba je osnivala vlastite ustanove njegujući u njima duh utemeljiteljâ.
Na području Hrvatske djeluju ove ustanove: